Konstitusiya Məhkəməsi Gürcüstan Konstitusiyasının aliliyini, konstitusiya qanunauyğunluğunu və insanın konstitusiya hüquq və azadlıqlarının müdafiəsini təmin edən konstitusiya nəzarətinin məhkəmə orqanıdır. Bu məqsədlə, konstitusiya iddiası və ya konstitusiya təqdimatı əsasında məhkəmə aşağıdakılara baxıb qərar vermək səlahiyyətinə malikdir:
• Müxtəlif iyerarxiyalı qanunvericilik normasının, normanın bir hissəsinin və ya onun ayrıca məzmununun Gürcüstan Konstitusiyasına uyğunluğu;
• Gürcüstan Prezidentinin, Gürcüstan Parlamentinin, Gürcüstan Hökumətinin, Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının, Baş Prokurorun, Gürcüstan Milli Bankı Şurasının, Baş Auditorun, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin və ya muxtar respublikanın ali nümayəndə və ya icra hakimiyyəti orqanının iddiası əsasında — müvafiq orqanın səlahiyyətləri haqqında mübahisə;
• Siyasi partiyanın yaradılması və fəaliyyətinin Konstitusiya ilə uyğunluğu və bu siyasi partiyanın təqdimatı ilə seçilmiş nümayəndəlik orqanı üzvünün səlahiyyətlərinə xitam verilməsi məsələsi;
• Referendum və seçkilərin tənzimləmə normalarının və bu normalar əsasında keçirilmiş və ya keçiriləcək seçkilərin (referendumun) Konstitusiyaya uyğunluğu barədə mübahisələr;
• Beynəlxalq müqavilənin konstitusiyaya uyğunluğu məsələsi;
• Gürcüstan parlamenti üzvünün səlahiyyətlərinin tanınması və ya səlahiyyət müddətindən əvvəl xitam verilməsi məsələsi;
• Gürcüstan Prezidenti, Gürcüstan Hökumətinin üzvü, Gürcüstan Ali Məhkəməsinin hakimi, Baş Prokuroru, Baş Auditoru və ya Milli Bankın Şura üzvü tərəfindən Gürcüstan Konstitusiyasının pozulması və ya onun hərəkətində cinayət əlamətlərinin olması məsələsi və s.;
Konstitusiya Məhkəməsinin səlahiyyətlərinin tam siyahısı ilə “Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” Gürcüstanın Ali Qanununun 19-cu maddəsində tanış olmaq olar .
• Fiziki şəxs, hüquqi şəxs və ya Xalq müdafiəçisi — Konstitusiyanın ikinci fəsli ilə tanınan əsas insan hüquqları ilə münasibətdə normativ aktın konstitusiyaya uyğunluğunu şübhə altına aldıqda;
• Gürcüstan Prezidenti, Gürcüstan parlamenti üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi və ya və ya Gürcüstan hökuməti – normativ aktın Konstitusiyaya uyğunluğu barədə;
• Gürcüstan Prezidenti, Parlamentinə, Gürcüstan Hökuməti, Ali Ədliyyə Şurası, Baş prokuror, Milli Bankın Şurası, Baş Auditor, Xalq Müdafiəçisi və ya muxtar respublikanın ali nümayəndə və ya icra hakimiyyəti orqanı – müvafiq orqanın səlahiyyəti haqqında;
• Gürcüstan Prezidenti və ya Gürcüstan Hökuməti, parlament üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi – beynəlxalq müqavilənin konstitusiyaya uyğunluğuna dair;
• Gürcüstan Prezidenti, parlament və ya hökumət üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi – siyasi partiyanın fəaliyyətinin konstitusiyaya uyğunluğu və bu siyasi partiyanın təqdimatı ilə seçilmiş nümayəndəlik orqanının üzvünün səlahiyyətlərinə xitam verilməsi barədə;
• Parlament üzvlərinin ən azı beşdə biri və ya müvafiq şəxs – parlament üzvünün səlahiyyətlərinin tanınması və ya vaxtından əvvəl dayandırılması haqqında parlamentin qərarının konstitusiyaya uyğunluğu barədə;
• Gürcüstan Prezidenti, parlament üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi və ya Xalq Müdafiəçisi – referendum və ya seçkiləri tənzimləyən norma və bu normanın əsasında keçiriləcək və ya keçirilmiş referendumun və ya seçkinin konstitusiyaya uyğunluğu ilə bağlı mübahisə barədə;
• ümumi məhkəmələrin hakim(lər)i – konkret işə baxılarkən ümumi məhkəmə tərəfindən istifadə ediləsi və onun əsaslı ehtimalına görə, konstitusiyaya zidd ola bilən normativ aktın Konstitusiyaya uyğunluğu məsələsi barədə;
• yerli özünüidarəetmənin nümayəndəli orqanı – – Konstitusiyanın doqquzuncu fəsli ilə bağlı normativ aktın konstitusiyaya uyğunluğu barədə;
Siz Konstitusiya Məhkəməsində həm müstəqil, həm də hər hansı bir üçüncü şəxsin köməyi ilə öz maraqlarınızı müdafiə edə bilərsiniz. Apellyasiya və kassasiya instansiyalarından fərqli olaraq, maraqlarınızı müdafiə edən şəxsin vəkillik ixtisas imtahanından keçməsi vacib deyil. Linkdə konstitusiya şikayəti formasına baxa bilərsiniz.
Konstitusiya Məhkəməsi 9 hakimdən ibarətdir, bunlardan üçü Gürcüstan Prezidenti tərəfindən təyin edilir, üçü Gürcüstan Parlamenti tərəfindən tam tərkibin ən azı beşdə üç səs çoxluğu ilə seçilir və üç üzv isə Gürcüstanın Ali Məhkəməsi Plenumu tərəfindən təyin olunur. Konstitusiya Məhkəməsi hakiminin səlahiyyət müddəti 10 ildir. Konstitusiya Məhkəməsi plenumdan və iki kollegiyadan ibarətdir, hər kollegiyada 4 məhkəmə hakimi var, plenum tərəfindən işin baxılması prosesində isə doqquz hakimin hamısı iştirak edir.
Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi konstitusiya icraatı qaydasında məhkəmə hakimiyyətini həyata keçirən konstitusiya orqanıdır. Konstitusiya Məhkəməsi 4-cü instansiya məhkəməsi deyil, onun dövlətdə tamam başqa vəzifələri var.
Konstitusiya Məhkəməsinin şikayəti/konstitusiya təqdimatını mahiyyəti üzrə baxılması üçün qəbul edib-etməməsindən asılı olmayaraq, Konstitusiya Məhkəməsinin kollegiyası/plenumu tənzimləyici iclasda qərar çıxarır və müvafiq qərar qəbul edir.
Konstitusiya Məhkəməsi mahiyyəti üzrə yoxlama nəticəsində hər hansı hüquqi aktı və ya onun bir hissəsini konstitusiyaya zidd hesab edərsə, o, məhkəmənin qərarı dərc edildiyi andan qüvvəsini itirir. Bununla belə, qərarda aktın və ya onun bir hissəsinin etibarsız sayılması üçün daha gec vaxt müəyyən edilə bilər. Hətta Konstitusiya Məhkəməsi tənzimləmə iclasında mübahisəli normativ aktda və ya onun hissəsində Konstitusiya Məhkəməsinin artıq konstitusiyaya zidd hesab etdiyi eyni məzmunlu normaların olduğunu müəyyən etdikdə, məhkəmə işin mahiyyəti üzrə baxılması və mübahisəli aktın və ya onun bir hissəsinin etibarsız hesab edilməsi haqqında qətnamə çıxarır. Bu qətnamə dərc edildiyi andan qüvvəyə minir.
Bundan başqa, Konstitusiya Məhkəməsi normativ aktın tətbiqinin tərəflərdən biri üçün düzəlməz nəticələrə səbəb ola biləcəyini hesab edərsə, iş üzrə yekun qərar qəbul edilənədək və ya daha qısa bir müddətə mübahisəli aktın və ya onun müvafiq hissəsinin qüvvəsini dayandıra bilər. Konstitusiya Məhkəməsi işə baxılmanın istənilən mərhələsində öz təşəbbüsü ilə və ya tərəflərin vəsatəti ilə mübahisəli aktın və ya onun müvafiq hissəsinin qüvvəsini dayandırmaq haqqında qərara, əgər məhkəmənin qərarı ilə baxılmasına əsas vermiş hallar mövcud olarsa, yenidən baxmağa səlahiyyətlidir. Mübahisəli aktın və ya onun müvafiq hissəsinin qüvvəsinin dayandırılması, habelə bu qərarın ləğv edilməsi haqqında qərar müvafiq protokolun dərc edildiyi andan qüvvəyə minir.
Ümumi məhkəmələr inzibati, mülki və cinayət işlərinə baxan kollegiyalara və/və ya palatalara bölünür . Rayon və şəhər məhkəmələrində kollegiyalara, apellyasiya və ali məhkəmələrdə isə kollegiyalara rast gəlirik. Apellyasiya məhkəmələrinin də istintaq kollegiyaları var. Ümumi məhkəmələrə 3 səviyyəli (instansiya) məhkəmələr daxildir:
• Birinci instansiya məhkəməsi – şəxsin ilkin olaraq şikayət/ərizə verdiyi rayon (şəhər) məhkəmələri. Magistr hakimləri də eyni məhkəmənin tərkibinə daxil ola bilərlər. Birinci instansiya məhkəməsində işin mürəkkəbliyindən irəli gələrək, kollegial qaydada üç hakim tərəfindən baxıla bilən xüsusi hallar istisna olmaqla, işə adətən bir hakim baxır;
• İkinci instansiya məhkəməsi – şəxsin birinci instansiya məhkəməsinin qərarından şikayət verdiyi apellyasiya məhkəmələri. Gürcüstanda cəmi iki apellyasiya məhkəməsi var: Tbilisi və Kutaisi. Müvafiq olaraq, Şərqi Gürcüstan ərazisində fəaliyyət göstərən rayon/şəhər məhkəmələrinin qərarlarından Tbilisi Apellyasiya Məhkəməsinə, Kutaisi Apellyasiya Məhkəməsinə isə Qərbi Gürcüstan ərazisində fəaliyyət göstərən birinci instansiya məhkəmələrinin qərarlarından şikayət verilir. Apellyasiya məhkəmələrində işlərə kollegial qaydada üç hakim tərəfindən baxılır. İstintaq kollegiyasına gəlincə, o, magistr hakimin səlahiyyətinə aid olan məsələlər üzrə çıxarılmış qərarlardan, habelə həbs-qətimkan tədbirinin tətbiqi, dəyişdirilməsi və ya ləğv edilməsi barədə birinci instansiya məhkəməsinin qərarından və s. verilən şikayətlərə təkbaşına baxır.
• Üçüncü (və yekun) instansiya məhkəməsi – şəxsin ikinci instansiya məhkəməsinin qərarından şikayət verdiyi Ali (Kassasiya) Məhkəməsi. Kassasiya məhkəməsində işlərə kollegial qaydada üç hakim tərəfindən baxılır.
Məhkəmə sisteminin üç instansiyalı quruluşu şəxsə ona qarşı çıxarılmış qərardan ən azı 2 instansiya məhkəməsinə şikayət etmək imkanı verir.
Magistr hakim – rayon (şəhər) məhkəməsinin fəaliyyət göstərdiyi ərazidə inzibati ərazi vahidində öz səlahiyyətlərini həyata keçirən rayon (şəhər) məhkəməsinin hakimidir. Magist hakimin fəaliyyət ərazisi və sayı Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının qərarı ilə müəyyən edilir. Rayon (şəhər) məhkəməsində magistr hakimlərin tərkibi Gürcüstanın Ali Ədliyyə Şurası tərəfindən müəyyən edilir. Qanunla başqa heç nə nəzərdə tutulmayıbsa, magistr hakimi işə təkbaşına baxır.
Magistr hakimin hansı kateqoriya işlərə baxması qanunla müəyyən edilir. Magistr hakimlər birinci instansiyada aşağıdakı mülki hüquq işlərinə baxırlar:
• əmlak mübahisələri, şikayətin qiyməti 5000 laridən çox olmadıqda;
• övladlığa götürmə halları istisna olmaqla, mübahisəsiz və sadələşdirilmiş icraat halları, eləcə də şikayətin və ya əmlakın dəyəri 5000 laridən artıq olduqda, sadələşdirilmiş qaydada zərərin ödənilməsi tələbi və əmlakın sahibsiz tanınması halları;
• övladlığa götürmə, valideynlik hüquqlarından məhrum etmə, atalığın müəyyən edilməsi və boşanma halları istisna olmaqla, ər-arvad arasında uşağa mülkiyyət hüququ ilə bağlı mübahisə olduqda ailə-hüquqi münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr;
İnzibati işlərə gəlincə, magistr hakimləri qərar qəbul edirlər:
• Gürcüstanın İnzibati Xətalar Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydada Gürcüstanın İnzibati Xətalar Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş fərdi inzibati-hüquqi aktın qanuniliyi ilə bağlı;
• Gürcüstanın İnzibati Xətalar Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydada məhkəmə tərəfindən baxılmalı olan inzibati xətalar haqqında məhkəməyə təqdim edilmiş müvafiq protokol əsasında;
• Dövlət sosial müdafiəsi məsələsi ilə bağlı;
• məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qərarının icrası ilə bağlı yaranan mübahisə ilə bağlı;
• dövlət qulluğunda əmək münasibətlərindən irəli gələn mübahisə ilə əlaqədar;
• sahibkarın fəaliyyətinin yoxlanılması haqqında nəzarət orqanının vəsatəti əsasında əmr verilməsinə dair;
• müvafiq psixiatriya müəssisəsinin və ya cəzaçəkmə müəssisəsinin müdiriyyətinin müraciəti əsasında, şəxsin məcburi psixiatrik yardım məqsədi ilə stasionara yerləşdirilməsi haqqında;
• Qanunun 14-cü maddəsinin 3-cü bəndində nəzərdə tutulmuş şəxsin məcburi təcrid edilməsi ilə bağlı Gürcüstanın “Vərəmlə mübarizə haqqında” Qanunu ilə nəzərdə tutulmuş ictimai səhiyyənin mühafizəsinin yerli vahidinin (bundan sonra – ictimai səhiyyənin yerli vahidi) müraciəti əsasında eyni qanun;
• Asılılıqda olan şəxslər siyahısına şəxs haqqında məlumatların daxil edilməsi ilə bağlı.
Magistr hakimlər cinayət işlərinə də baxır. Onların səlahiyyətlərinə aşağıdakılar daxildir:
• insanın konstitusiya hüququnun məhdudlaşdırılması və məcburiyyət tədbiri ilə bağlı istintaq hərəkətinin aparılması haqqında məhkəmə qətnaməsinin çıxarılması;
• təqsirləndirilən şəxs barəsində qətimkan tədbiri məsələsinin həlli;
• Cinayət-Prosessual Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş hallarda müstəntiqin və (və ya) prokurorun qanunsuz hərəkəti nəticəsində şikayətin həlli;
• və eyni məcəllə ilə nəzərdə tutulmuş digər səlahiyyətləri həyata keçirmək.
Mövcud qanunvericiliklə, müxtəlif instansiyalarda hakimlərin seçilməsi qaydaları fərqlidir.
Hakim olmaq üçün aşağıdakı ümumi meyarlara cavab verməlisiniz:
• Gürcüstan vətəndaşı olmalı və dövlət dilini bilməlisiniz;
• əmək qabiliyyətli, belə ki, öz iradə və hərəkətinlə vətəndaş hüquq və vəzifələrini tam əldə etmək və həyata keçirmək imkanına malik olmalısınız;
• Ən azı 30 yaşınız olmalıdır;
• Ən azı magistr dərəcəsi və ya ona bərabər akademik dərəcə/ali təhsil diplomu olan ali hüquq təhsiliniz olmalıdır;
• Ən azı 5 il peşəkar iş təcrübəsinə malik olmalısınız;
• Siz hakimlik ixtisas imtahanından keçməlisiniz (bu, Ali Məhkəmənin hakimliyinə namizədlərdən tələb olunmur);
• Sizin məhkumluğunuz olmamalıdır;
• Siz Ali Ədliyyə Məktəbinin tam dərs kursunu keçmiş olmalı və bu da ədliyyə dinləyicilərinin ixtisas siyahısına daxil edilməlidir (bu məktəbə daxil olan şəxslər mühazirələrdə iştirak edir, təlimlər alır, hakim işləməyin xüsusiyyətləri ilə tanış olur və əvvəlcədən yazılmış təlim proqramı çərçivəsində hakim təyin olunmaq üçün “hazırlıq” mərhələsindən keçməlidirlər. Lakin Ali Ədliyyə Məktəbini bitirən bütün şəxslər avtomatik olaraq hakim ola bilməz).
Bununla belə, istisna olaraq, aşağıdakılar Ədliyyə Ali Məktəbində təhsil almaqdan azaddırlar:
• Ali Məhkəmənin hakimi vəzifəsinə namizədliyi irəli sürülmüş şəxs;
• Hakim kvalifikasiya imtahanından keçmiş, Ali Məhkəməyə və ya rayon (şəhər) və ya apellyasiya instansiyası məhkəmələrinə müsabiqə yolu ilə hakim vəzifəsinə təyin edilmiş və azı 18 ay hakim stajına malik olan keçmiş hakim;
• Ali Ədliyyə Məktəbinin tam dərs kursunu bitirmiş və ədliyyə dinləyicilərinin ixtisas siyahısına daxil edilmiş şəxs;
• Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinin keçmiş hakimi, məhkəmə səlahiyyətlərinə xitam verilməsindən 10 il keçənədək;
• Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin və Ali Məhkəməsinin həm fəaliyyətdə olan, eləcə də keçmiş üzvü.
Hakim olmaq istəyən şəxs qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş bütün meyarlara cavab verərsə, onun hakim vəzifəsinə namizədlərin seçilməsi üzrə müsabiqədə iştirak etmək imkanı var. Doğrudur, müsabiqənin elan edilməsi ilə bağlı qərarı Ali Ədliyyə Şurası versə də, birinci və ikinci instansiyalarda hakimlərin təyin edilməsi və Gürcüstan parlamenti üçün Gürcüstanın Ali Məhkəməsinə hakimlərin namizədliyinin irəli sürülməsi işlərində müsabiqənin nəticələri fərqli olur.
Hər iki halda namizədin əlavə etdiyi məlumatlarla birlikdə təqdim etdiyi ərizə Ali Ədliyyə Şurası tərəfindən araşdırılaraq məlumatın nə dərəcədə tam təqdim edildiyi və həmin şəxsin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olub-olmaması qiymətləndirilir. Namizəd kvalifikasiya tələblərinə cavab verdikdə və ərizəni əlavə edilmiş sənədlərlə birlikdə tam təqdim etdikdə, bu şəxsin namizəd kimi qeydə alınması haqqında Ali Ədliyyə Şurası qərar qəbul edir. Növbəti mərhələ namizədin Ali Ədliyyə Şurasında müsahibəsidir və Şura üzvlərinin hakim olmaq istəyənlərə sual vermək hüququ var. Müsahibədən sonra Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının bütün üzvləri hər bir hakimliyə namizəd üçün qiymətləndirmə vərəqini doldururlar. Hakimlik təcrübəsi olan və ya olmayan şəxs hakim seçilə bildiyi üçün onların qiymətləndirilməsinin meyarları da fərqlidir.
Bütün bu mərhələlərdən sonra Ali Ədliyyə Şurası namizədin şəhər (rayon) və ya apellyasiya məhkəməsinin hakimi vəzifəsinə təyin edilməsi haqqında, Ali Məhkəmənin hakimliyinə namizədlərlə münasibətdə isə onların irəli sürülməsi haqqında Gürcüstan parlamentində qərar qəbul edir.
Hakim təyin etməkdən imtina edildikdə, hakim vəzifəsinə namizəd Ədliyyə Şurasının bu imtinasından Gürcüstan Ali Məhkəməsinin ixtisas kollegiyasına şikayət etmək hüququna malikdir.
Ali Ədliyyə Şurası 4 il müddətinə təyin edilən 14 üzvdən və Ali Məhkəmənin sədrindən (cəmi 15 üzv) ibarət konstitusiya orqanıdır. Ali Ədliyyə Şurasının üzvlərinin yarıdan çoxu (8 nəfər) Ümumi Məhkəmələr Hakimlərinin Özünüidarəetmə Orqanı tərəfindən hakimlərdən seçilən üzvlər, qüvvədə olan hakimlərdir. Eləcə də Ali Ədliyyə Şurasının tərkibinə Ali Məhkəmənin Sədri, Gürcüstan Prezidenti tərəfindən təyin olunan bir üzv və tam tərkibin ən azı beşdə üçünün səs çoxluğu ilə Gürcüstan Parlamenti tərəfindən seçilən 5 üzv daxildir. Ali Ədliyyə Şurasının sədri Ədliyyə Ali Şurasının hakimləri sırasından Ali Qanunla təyin edilən qayda ilə 4 il müddətinə, lakin Ali Ədliyyə Şurasının üzvü kimi səlahiyyət müddətindən çox olmamaq şərti ilə, Ali Ədliyyə Şurası tərəfindən seçilir. Ali Ədliyyə Şurasının katibi 4 il müddətinə ümumi məhkəmələr hakimlərinin özünüidarəetmə orqanı tərəfindən onun seçdiyi üzvlər sırasından seçilir.
Mövcud qanunvericiliyə görə, Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının yaradılmasında məqsəd aşağıdakıları təmin etməkdir:
• məhkəmənin (hakimin) müstəqilliyi;
• ədalət məhkəməsinin keyfiyyəti və səmərəliliyi;
• Hakimlərin vəzifəyə təyin edilməsinin, hakimlərin vəzifədən azad edilməsinin, hakimlər üçün kvalifikasiya imtahanlarının keçirilməsinin təşkili;
• məhkəmə islahatları ilə bağlı təkliflərin hazırlanması;
• Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş digər vəzifələri yerinə yetirmək.
Ali Ədliyyə Şurası məhkəmə-hüquq sistemində bir sıra mühüm funksiyaları yerinə yetirir. Mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq Şura:
• Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinin hakimlərini (Ali Məhkəmənin sədri və üzvləri istisna olmaqla) vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir;
• kvalifikasiya imtahan komissiyasının tərkibini müəyyən edir;
• apellyasiya və rayon (şəhər) məhkəmələri hakimlərinin ixtisasını müəyyən edir;
• Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının aparat (Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının müstəqil müfəttiş xidməti istisna olmaqla) strukturunu, vəzifə adlarını, ştat cədvəlini və əməkaqqını, Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurası üzvünün əməkhaqqını, eləcə də Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinin (Ali Məhkəmədən başqa) aparat strukturlarını və ştat cədvəllərini təsdiq edir;
• Gürcüstan Prezidenti tərəfindən təyin edilən və Gürcüstan Parlamenti tərəfindən seçilən Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının üzvlərinə ezamiyyət xərclərinin ödənilməsi qaydalarını təyin edir;
• Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinin təşkilati işinin qaydasını hazırlayır və təsdiq edir;
• Gürcüstanın Ali Ədliyyə Şurasında, rayon (şəhər) və apellyasiya məhkəmələrində staj keçmə qaydasını təsdiq edir;
• Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının, rayon (şəhər) və apellyasiya məhkəmələrinin vəzifəli şəxslərinin qiymətləndirilməsi qaydasını təsdiq edir;
• məhkəmə statistikasının analiz materiallarına baxır;
• Qanunla nəzərdə tutulmuş qaydada, öz səlahiyyətləri çərçivəsində Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinin hakimlərinə qarşı intizam icraatını həyata keçirir;
• Ümumi Məhkəmələr Departamenti sədrinin məruzəsini dinləyir;
• qanunla müəyyən edilmiş qaydada hakimin həvəsləndirilməsi barədə qərar qəbul edir;
• məhkəmə-hüquq islahatları məsələlərinə dair təkliflər hazırlayır;
• “Hüquqi yardım haqqında” Gürcüstan Qanununun 10-cu maddəsinə uyğun olaraq, hakim olmayan üzvləri arasından Hüquqi Yardım Şurasında təmsil olunmaq üçün 1 üzvü seçir;
• Gürcüstanın “Dövlət qulluğu haqqında” Qanununun 19-cu maddəsinin 4-cü bəndinə uyğun olaraq, Dövlət Qulluğu Şurasının 2 üzvü ümumi məhkəmələrin hakimləri arasından seçilir;
• məhkəmə mediasiya proqramını/proqramlarını təsdiq edir;
• Mediator fəaliyyətinə görə maaş qaydasını təsdiq edir;
• Uşaq Hüquqları Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş səlahiyyətləri həyata keçirir;
Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin məhkəmə icraatına əlçatmasını təmin edir və bu məqsədlə bu kateqoriyadan olan işlərə məhkəmədə baxılmasının spesifikliyini nəzərə alan məhdud imkanlı proses iştirakçıları ilə iş standartlarını və metodlarını işləyib hazırlayır;
• Gürcüstan qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmuş digər səlahiyyətləri həyata keçirir.
Gürcüstan qanunvericiliyinə əsasən, hakimlik təcrübəsi olmayan şəxs 3 il sınaq müddətinə təyin edilir. Yeni təyin olunmuş hakimin qeyd olunan müddətdə fəaliyyəti Ədliyyə Şurasının üzvləri tərəfindən qiymətləndirilir. Müddət başa çatdıqdan sonra yenidən müsabiqədən keçməsi nəticəsində, Ali Ədliyyə Şurası onun namizədliyini dəstəklədiyi halda, o, pensiya yaşına çatana qədər yenidən ömürlük vəzifəyə təyin oluna bilər.
3 il müddətinə təyin edilmiş hakimin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün təyin edildiyindən 1 il başa çatdıqda və 2 il başa çatdıqda, eləcə də 3 illik səlahiyyət müddətinin bitməsinə 4 ay qalmış hakim, Gürcüstanın Ali Ədliyyə Şurası püşkatma yolu ilə Gürcüstan Ali Ədliyyə Şurasının bir hakim üzvünü və bir hakim olmayan üzvünü (sonradan – qiymətləndirici) seçir və bunlar da bir-birindən asılı olmayaraq 2 ay müddətində hakimin müvafiq dövrdəki fəaliyyətini qiymətləndirməlidirlər. Püşkatma başa çatdıqdan sonra qiymətləndiricilərin adları dərhal qiymətləndirici hakimə bildirilir. Qeyd olunan altı qiymətləndirmə müxtəlif qiymətləndiricilər tərəfindən aparılmalıdır. Məhz yuxarıda qeyd olunan qiymətləndirmələrə əsasən, Ali Ədliyyə Şurası hakimin 3 illik səlahiyyət müddəti bitdikdən sonra ömürlük təyin edilməsi məsələsini müzakirə edir. Qeyd edək ki, bu qayda artıq 2024-cü ildən tətbiq edilməyəcək.
Sınaq müddəti ilə təyin edilən hakimlərlə yanaşı, köhnə qanunvericiliklə 10 il müddətinə təyin olunan hakimlər də var. Hazırda mövcud qanuna əsasən, artıq hakimlər 10 il müddətinə təyin edilmir.
2013-cü ildə “Ümumi məhkəmələr haqqında” Ali Qanunda edilən dəyişikliklərə əsasən, hakimlər qanunla müəyyən edilmiş pensiya yaşına çatana qədər ömürlük vəzifəyə təyin edilir və bu qayda Gürcüstan Ali Məhkəməsinin hakimlərinə də şamil edilir .
Məhkəmənin sədri birinci və ikinci instansiya məhkəmələrində Ali Ədliyyə Şurası tərəfindən 5 il müddətinə təyin edilir. Sonuncu əvvəlcə məhkəmənin daxili rabitə şəbəkəsinin bir hissəsi idi, belə adlanan intranet vasitəsilə konkret məhkəmə sədrinin vakant vəzifəyə təyin edilməsi üçün ərizələrin qəbulunu elan edir və bunun üçün müvafiq müddət müəyyən edir. Ərizələri qəbul etdikdən sonra sədrlik edəcəyi məhkəmənin hakimləri ilə məsləhətləşir və onların konkret namizəd(lər) haqqında fikirlərini soruşur. Konsultasiyalar başa çatdıqdan sonra Ədliyyə Şurası müvafiq qərar qəbul edir. Hakimin sədr təyin edilməsi üçün Ədliyyə Şurasının iclasında iştirak edən Şura üzvlərinin əksəriyyətinin dəstəyi tələb olunur.
Ali Məhkəməyə gəlincə, ilkin olaraq Ədliyyə Şurası Ali Məhkəmənin hakimləri arasından uyğun namizədi seçir və onu seçki üçün Gürcüstan parlamentinə təqdim edir. Sədrin səlahiyyət müddəti 10 ildir, ancaq Ali Məhkəmənin hakimi səlahiyyətləri müddətindən artıq ola bilməz. Ali Məhkəmənin sədri Gürcüstan parlamenti tərəfindən onun tam üzvlərinin səs çoxluğu ilə seçilir.
Şikayət ilə məhkəməyə müraciət etmək istəyirsinizsə, şikayət formalarını Ali Məhkəmənin internet saytında tapa bilərsiniz. Şikayət formasını inzibati hüquqdan (yəni mübahisəniz ictimai hüquq münasibətindən irəli gəlirsə) və ya mülki hüquqdan (yəni mübahisəniz özəl hüquqi xarakterlidir) asılı olaraq seçməlisiniz. Həmin linkdə həm rayon (şəhər) məhkəməsinə, eləcə də apellyasiya və ali məhkəmələrə verilməli olan şikayət və ya müdafiə formaları verilir. Nəzərinizə çatdıraq ki, 1-ci instansiya məhkəməsində (rayon və ya şəhər məhkəməsində) öz mövqeyinizi istər özünüz, istərsə də hər hansı üçüncü şəxsin köməyi ilə təqdim edə bilərsiniz. Bu mərhələdə həmin şəxsin vəkillik ixtisası üzrə imtahan verməsi vacib deyil. İkinci və üçüncü instansiya məhkəməsində təmsilçiliyə gəlincə, əgər siz öz maraqlarınızın başqa şəxs tərəfindən müdafiə olunmasını qərara alırsınızsa, o zaman sonuncu müvafiq ixtisas üzrə vəkillik kvalifikasiya imtahanından mütləq keçməlidir.
Nəzərə alın ki, əksər hallarda mübahisələrlə münasibətdə şikayət qaldırmazdan əvvəl müəyyən prinsipə və ya dəqiq müəyyən edilmiş məbləğə əsasən dövlət rüsumunu əvvəlcədən ödəmək və ödənişi təsdiq edən qəbzi şikayətə əlavə etmək lazımdır, əks halda məhkəmə şikayəti qəbul etməyəcək. Dövlət rüsumunun məbləğləri fiziki və hüquqi şəxslər üçün fərqlidir. Dəqiq məbləğlərə Mülki Prosessual Məcəllənin 39-cu maddəsində baxa bilərsiniz . Məhkəmələrin xəzinə kodları ilə növbəti linkdə tanış ola bilərsiniz . Bundan əlavə, dövlət rüsumunu hesablamaq üçün xüsusi proqramdan istifadə edə bilərsiniz.
Qeyd etmək lazımdır ki, qanun bəzi kateqoriyalar üzrə mübahisələrə görə sizi gömrük rüsumlarını ödəməkdən azad edə bilər. Məsələn, şikayətçilər alimentlərin ödənilməsinə dair şikayətlərdə və ya şikəstliyə və ya sağlamlığa başqa zərər vurulmasına görə dəymiş ziyanın ödənilməsinə dair iddialarda, cinayət nəticəsində dəymiş ziyana görə və sair tələblərdə rüsum ödəməkdən azaddırlar. Daha ətraflı siyahı ilə Mülki Prosessual Məcəllənin 46-cı maddəsində  tanış ola olarsiniz.
Nəzərə alın ki, maddi durumunuz lazımi şəkildə deyilsə, məhkəmə xərclərini ödəməkdən azad olunmaq üçün məhkəməyə müraciət edə bilərsiniz. Bununla belə, siz bu xərcləri ödəyə bilmədiyinizi əsaslandırmalı və məhkəməyə təkzibedilməz sübutlar təqdim etməlisiniz. Qeyd ediləndən sonra məhkəmə sizin əmlak vəziyyətinizi nəzərə alaraq, dövlət büdcəsinin xeyrinə sizi məhkəmə xərclərini ödəməkdən tam və ya qismən azad edə bilər.
Məhkəmə sistemində elektron məhkəmə işi xidməti fəaliyyət göstərir ( https://www.ecourt.ge/ ), bu o deməkdir ki, istifadəçi onlayn olaraq məhkəmə ilə əlaqə yaratmaq – ərizə vermək, qeydiyyat və işin gedişi haqqında məlumat almaq imkanına malikdir. Elektron işlərin qeydiyyatı sistemində qeydiyyat pulsuzdur. Bununla belə, eyni səhifədə görəcəksiniz fiziki və hüquqi şəxslər üçün xidmət şərtləri və tarifləri müəyyən edilmişdir.
İnzibati, mülki və cinayət işlərinə ümumi məhkəmələrdə baxılır. Bundan başqa, yalnız Apellyasiya Məhkəməsində istintaq kollegiyası var. İnzibati icraatda işin tərəflərindən biri mütləq inzibati orqandır və mübahisənin məzmunu ictimai-hüquqi fəaliyyətdən (məsələn, konkret məsələ ilə bağlı sərəncamın verilməsi/verilməməsi məsələsi, qərarın etibarsız və ya qüvvəsini itirmiş elan edilməsi və s.) irəli gəlir. Mülki məhkəmə icraatına gəlincə, burada əksər hallarda hər iki tərəf fərdi şəxsdir (amma mülki hüquqi mübahisə inzibati orqanla fiziki şəxs arasında da yarana bilər), onların arasında mübahisə xüsusi hüquqi mübahisədən yaranır (məsələn: müqavilə öhdəliyinin yerinə yetirilməsi, dəymiş ziyanın ödənilməsi, boşanma və s.).
• İddia ərizəsinin məhkəməyə yazılı şəkildə verilməsi və onun məhkəmə kollegiyası tərəfindən qeydə alınması;
• Nəzərə alın! Bəzi hallarda inzibati mübahisələr zamanı qanun yuxarı orqana birdəfəlik şikayət vermək öhdəliyini nəzərdə tutur və yalnız bundan sonra məhkəməyə müraciət etmək olar.
• İddianın məhkəmə tərəfindən qəbul edilməsi və ya nöqsanın müəyyən edilməsi və tərəfə onun aradan qaldırılması üçün müddət verilməsi;
• Cavabdeh tərəfindən cavab (yəni, şikayətçinin iddialarına cavab) və/və ya məhkəmədə əks iddia təqdim etməsi. Bu sənəd(lər)in şikayətçiyə göndərilməsi;
• Təqdim edilmiş yazılı materiallar hakimə tərəflərin işi həll edə biləcəyini ehtimal etməyə əsas verirsə, cavabdeh şikayəti qəbul edir və ya şikayətçi şikayətini rədd edirsə, hakimin fikrincə, işin lazımi qaydada hazırlanması maraqları Məhkəmə baxışını tələb edirsə, hakim tərəflərin yazılı materiallarını aldıqdan sonra 5 gün müddətində hazırlıq iclası və ya tərəflərlə telefon danışıqları və ya videokonfrans təyin etmək səlahiyyətinə malikdir, bu barədə qərar qəbul edildikdən sonra 3 gün ərzində tərəflərə məlumat verilir.
• Hazırlıq iclasında şikayətçi şikayətindən imtina edərsə və ya tərəflər barışarsa, hakim icraata xitam verilməsi haqqında qətnamə çıxarır. Barışma halında məhkəmə eyni qətnamə ilə barışıq şərtlərini təsdiq edir. Eyni qayda məhkəmə prosesinin istənilən mərhələsində tətbiq olunur.
• Hazırlıq iclasında cavabdeh şikayəti tanıyarsa, hakim şikayətin təmin edilməsi haqqında qərar qəbul edir.
• İşə tərəflərin iştirakı ilə əsas iclasda baxılması (bir neçə iclas davam edə bilər. Əsas iclasda tərəflər öz mövqelərini və müvafiq sübutları təqdim edir, habelə şahidləri dindirirlər). Tərəflər razılaşa bilərlər ki, məhkəmə onların mübahisəsinə məhkəmə zalında, bilavasitə, fiziki iştirakı ilə deyil, onsuz baxsın (buna tərəflərin mövqeyini şifahi olaraq dinlənilmədən iclasın keçirilməsi deyilir);
• İş üzrə əsaslandırılmış qərarın hazırlanması və tərəflərə təhvil verilməsi.
Gürcüstan məhkəmələrində icraatla bağlı məlumatla və sənədlərlə linkdən tanış ola bilərsiniz .
Təqsirləndirilən şəxsin məhkəməyə ilk təqdimatı – həbs edildikdən sonra 48 saatdan gec olmayaraq, prokuror istintaq yerinə əsasən, həbs-qətimkan tədbirinin tətbiqi barədə magistrat hakiminə vəsatət verir. Həbs-qətimkan tədbirinin tətbiqi barədə vəsatət verildikdən sonra 24 saatdan gec olmayaraq, tərəflərin iştirakı ilə məhkəmədə təqsirləndirilən şəxsin birinci təqdimatına baxılarkən, magistrat hakim:
• təqsirləndirilən şəxsin kimliyini müəyyən edir;
• təqsirləndirilən şəxsin cinayət prosesinin aparılması dilini başa düşüb-düşmədiyini müəyyən edir;
• təqsirləndirilən şəxsə ittihamın mahiyyətini və onun hüquqlarını, o cümlədən işgəncə və qeyri-insani rəftara görə şikayət (iddia) vermək hüququnu izah edir;
• ittihamda nəzərdə tutulmuş cəzanın növü və ölçüsü barədə təqsirləndirilən şəxsə məlumat verir;
• prosessual razılaşma imkanını izah edir və tərəflərin razılığı olduğu halda müvafiq qərar qəbul edir;
• qərarın ləğv edilməsi barədə vəsatətə baxacaq;
• təqsirləndirilən şəxsdən hüquqlarının pozulması ilə bağlı şikayətinin və ya vəsatətinin olub-olmadığını öyrənir;
• Bu Məcəllə ilə nəzərdə tutulmuş digər səlahiyyətləri həyata keçirir.
Məhkəməyəqədər iclas – bu prosesdə hakim təqsirləndirilən şəxsin irəli sürülən ittiham üzrə özünü təqsirli bilib-bilmədiyini və nə dərəcədə təqsirli olduğunu, eləcə də təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməsi barədə razılaşmanın bağlanmasının mümkünlüyünü müəyyən edir. Həmçinin, müttəhim prisyajnılar (andlılar) tərəfindən mühakimə olunan cinayətdə ittiham olunarsa, hakim müttəhimə prisyajnılar məhkəməsinin müddəalarını və müttəhimin bununla bağlı hüquqlarını izah edir. Bu iclasda hakim sübutların qəbul edilməsi, qətimkan tədbirinin tətbiqi, dəyişdirilməsi və ya ləğvi və s. ilə bağlı tərəflərin vəsatətlərinə baxır;
İşin mahiyyətinə ardıcıl, ictimai və ya müəyyən hallarda qapalı iclasda baxılması. İclasda sədrlik edən hakim təqsirləndirilən şəxsin kimliyini müəyyən edir və ona cəzanı yüngülləşdirən və ağırlaşdıran hallar nəzərə alınmaqla onun hüquqlarını, ittihamın mahiyyətini, gözlənilən minimum və maksimum cəzanı izah edir. Yenə də təqsirləndirilən şəxsin təqsirli olub-olmaması və günahını etiraf edib-etməməsi, etiraf etdiyi halda nədə günahkar olduğu, eləcə də prosessual razılaşmanın bağlanmasının mümkünlüyü araşdırılır. Əsas sessiya aşağıdakı mərhələləri əhatə edir:
• Tərəflər giriş və yekun çıxışlar edir, sübutları araşdırır, həm özünün, həm də qarşı tərəfin şahidlərini dindirirlər;
• təqsirləndirilən şəxsin yekun çıxışı dinlənildikdən sonra yerində və ya müşavirə otağında məhkəmə iclası;
• Qərarın elan edilməsi və əsaslandırılmış qərarın tərəflərə çatdırılması.
Qanuna görə, xüsusilə çətin olmayan məhkəmə prosesləri 2 aydan çox olmayan müddətdə başa çatdırılmalıdır. Lakin reallıqda məhkəmələrdə işlərə baxılması illərlə uzanır. Buna səbəb hakimlərin sayının kifayət qədər olmaması və məhkəmədə işlərin çox olmasıdır. Hakimlər üçün vakant yerlərin olmasına baxmayaraq, sistemə yeni kadrların daxil olması prosesi illərdir, faktiki olaraq maneələrlə davam edir.
İstintaq kollegiyaları Tbilisi və Kutaisi Apellyasiya Məhkəməsinin tərkibinə daxildir və onlar cinayət işi üzrə birinci instansiya məhkəməsinin çıxardığı qərarların bir hissəsinə baxırlar. Xüsusilə, aşağıdakılar istintaq kollegiyasında şikayət edilə bilər:
• Şahidin magistrat hakim qarşısında dindirilməsi barədə vəsatətin təmin edilməməsi barədə birinci instansiya qərarı;
• gizli istintaq hərəkətləri ilə bağlı çıxarılmış qətnamə. Şəxs həm icraat zamanı, həm də icraat başa çatdıqdan sonra həmin hüquqa malikdir;
• cinayət təqibinin başlanmasının qəsdən gecikdirilməsi ilə bağlı araşdırmanın yeri üzrə rayon (şəhər) məhkəməsi tərəfindən qəbul edilmiş qərar;
• qətimkan tədbirinin tətbiqi, dəyişdirilməsi və ya ləğv edilməsi haqqında qətnamə;
• cinayət təqibinə xitam verilməsi haqqında məhkəməyədək iclas hakiminin qərarı;
• Sübutların yolverilməzliyi haqqında məhkəməyəqədər iclasın hakiminin qərarı.
Əgər siz məhkəmə prosesində tərəf və ya şahidsinizsə, məhkəmə prosesi zamanı hüquq və vəzifələrinizi bilməlisiniz. Aşağıda əsas olanlar haqqında sizə məlumat verməyə çalışacağıq.
İnzibati və mülki hüquq işləri üzrə Tərəflərin hüququ var:
• şəxsən və ya nümayəndə vasitəsilə iş aparmaq;
• öz iddialarını və ya onun əsasını – tələbləri istinad edilən qanun normasını dəyişdirmək;
• iddianın məbləğini artırmaq və ya azaltmaq – daha çox tələb etmək və ya əksinə, müəyyən tələbdən imtina etmək;
• işə baxılmasının istənilən mərhələsində öz aralarında barışıq yolu ilə işə xitam vermək;
• iddiaçı öz tələbindən imtina etmək, cavabdeh isə iddianı tanımaq hüququna malikdir;
• iş materialları ilə tanış olmaq, bu materiallardan çıxarışlar etmək, surətlərini götürmək;
• hakimin, ekspertin və s. kənarlaşdırılmasını bildirmək;
• sübutlar təqdim etmək və onların təhqiqatında iştirak etmək, şahidlərə, ekspertlərə, mütəxəssislərə suallar vermək;
• məhkəmə qarşısında vəsatətlər vermək, qarşı tərəfin vəsatətlərini, qənaətlərini və rəylərini rədd etmək;
• işə baxılarkən qaldırılan bütün məsələlər üzrə məhkəməyə şifahi və yazılı izahatlar vermək, öz nəticələrini təqdim etmək və rəy bildirmək;
• məhkəmənin qərar və qətnamələrindən yuxarı instansiya məhkəməsinə şikayət vermək və s.
İnzibati və mülki hüquq işləri üzrə Tərəflərin aşağıdakı prosessual öhdəlikləri var:
• tələblərini və ya cavablarını əsaslandırmaq üçün faktlara istinad etmək;
• göstərdikləri faktları sübut etmək;
• öz prosessual hüquqlarını vicdanla həyata keçirmək və s.
Cinayət işində təqsirləndirilən şəxs aşağıdakı hüquq və öhdəliklərə malikdir:
• tutularkən və ya təqsirləndirilən şəxs kimi tanındıqda dərhal, eləcə də hər hansı sorğudan öncə hansı cinayətdə əsaslı ehtimalın olması barədə ona başa düşülən dildə məlumat verilməlidir; vəkil tutmaq, susmaq və suallara cavab verməkdən çəkinmək hüququna malik olduğunu; cinayətdə təqsirli olmamaq və dediyi hər şeyin ona qarşı istifadə oluna biləcəyi izah edilməlidir;
• həbs olunduqda onun xahişi olmadan, tutulanda isə onun xahişi ilə müvafiq müəssisəyə gətirildikdən dərhal sonra pulsuz tibbi müayinədən keçmək;
• istənilən vaxt vəkili seçə, vəkili ola və dəyişdirə bilər. Əgər onun kifayət qədər vəsaiti yoxdursa, dövlət hesabına vəkil təyin etmək hüququ var. Eləcə də, vəkilin xidmətlərindən imtina etmək və özünü müstəqil müdafiə etmək hüququna malikdir;
• müdafiəni hazırlamaq üçün kifayət qədər vaxt və vəsaitə malik olmaq;
• vəkillə məxfi əlaqə saxlamaq;
• müstəqil surətdə və ya vəkil vasitəsilə istintaq aparmaq, qanuni əsaslarla sübutlar əldə etmək və təqdim etmək;
• dindirmə və ya digər istintaq hərəkətləri zamanı dövlət hesabına tərcüməçinin xidmətindən istifadə etmək;
• tutulduqda və ya həbs edildikdə dərhal ailə üzvünə və ya yaxın qohumuna sözügedən barədə məlumat vermək, yerini, vəziyyətini ona söyləmək;
• ittiham tərəfinin sübutları ilə tanış olmaq, sübutların və cinayət işi materiallarının surətlərini almaq;
• müstəntiqin hərəkətindən prokurora, prokurorun hərəkətindən və qərarından yuxarı prokurora və ya məhkəməyə şikayət etmək.
• məhkəmə qərarından şikayət vermək və şikayət edilmiş qərarın surətini almaq və s.
Şahidlərin hüquqlarına gəlincə, inzibati və mülki məhkəmə işlərində Şahidlərin hüququ var:
• öz ana dilində ifadə vermək;
• məhkəməyə gəlmək üçün yol xərcləri və yaşayış yerinin kirayəsi üçün kompensasiya almaq, habelə gündəlik məbləği almaq;
• Orta əmək haqqı saxlanılır, əgər onlar işləmirlərsə, o zaman faktiki sərf olunan vaxt və minimum əmək haqqı məbləği nəzərə alınmaqla işdən və ya normal fəaliyyətdən kənarda qaldıqları üçün ödəniş almaq hüququna malikdirlər.
İnzibati və mülki məhkəmə işləri üzrə şahidlərin aşağıdakı öhdəlikləri var:
• təyin olunmuş vaxtda məhkəməyə gəlmək;
• düzgün ifadə vermək.
Cinayət işində şahidin hüququ var:
• nəyə görə çağırıldığını bilmək;
• cinayət prosesinin aparıldığı dili bilmirsə və ya lazımi səviyyədə bilmirsə və ya onunla jest dili olmadan ünsiyyəti istisna edən belə bir imkan məhduddursa, öz ana dilində və ya seçdiyi başqa dildə ifadə vermək hüququndan istifadə etmək; dövlət hesabına tərcüməçi xidmətlərindən faydalanmaq;
• özünü və ya yaxın qohumunu cinayətin törədilməsində ifşa edən ifadə verməmək;
• xüsusi mühafizə tədbirlərinin tətbiqini tələb etmək və başqaları.
Cinayət işində Şahid borcludur:
• məhkəmənin çağırışı ilə gəlmək;
• verilən suallara cavab vermək;
• iş üzrə ona məlum olan halları, bu barədə məhkəmə tərəfindən xəbərdarlıq edildikdə, açıqlamamaq;
• işə məhkəmə baxışı zamanı asayişi qorumaq;
• iclasa sədrlik edənin icazəsi olmadan məhkəmə iclası zalını tərk etməmək.
• Hakim nəyə əsaslanaraq qərar qəbul etməlidir və onun peşə etikası/davranış qaydaları ( prinsipləri) hansılardır ?
Məhkəmənin siması olan hakimin ictimai həyatda yüksək statusu və məsuliyyətinə görə davranışı müəyyən etik prinsiplərlə (Banqalor prinsipləri) məhdudlaşdırılır. Bu prinsiplərə əməl etmək bütün hakimlərin borcudur və pozuntu hakim üçün intizam məsuliyyətinə səbəb ola bilər. Bu prinsiplər müəyyən edir ki, hakim öz səlahiyyətlərini həyata keçirərkən müstəqil və qərəzsiz olmalı, o, yalnız konstitusiyaya və qanuna tabe olmalı, kənar şəxslərin təsirindən azad, yalnız qanun əsasında qərar qəbul etməlidir. Hakimin dürüstlüyü də önəmlidir, onun davranışı və hərəkətləri ictimaiyyətin məhkəmənin dürüstlüyünə inamını gücləndirməlidir – “ədalət nəinki icra olunmalı, həm də icra olunmuş kimi görünməlidir”. Bundan əlavə, hakimdən ədəb-ərkanlı olması və bütün fəaliyyətlərdə qayda-qanuna riayət etməsi tələb olunur. Onun davranışı hakim vəzifəsinin ləyaqətinə uyğun olmalıdır. Təqdim edilən tərəflərlə bərabər davranmalı, heç birinə üstünlük verməməlidir. Bundan əlavə, hakim öz funksiyalarını lazımi şəkildə yerinə yetirmək üçün müvafiq səlahiyyətə və mülahizələrə malik olmalıdır.
Hakimin rolu onun cinayət, mülki və ya inzibati işlərə baxmasından asılı olaraq müxtəlifdir. Mülki və cinayət hüququnda çəkişmə prinsipi tətbiq edilir, inzibati hüquq isə tam çəkişmə deyil və sorğuçuluq prinsipinə əsaslanır.
Çəkişmə prinsipi hakimin məhkəmədə icraat zamanı neytral arbitr rolunu oynamasını nəzərdə tutur,  yəni o, tərəflərə öz təşəbbüsü ilə (cinayət işində) və ya yalnız müəyyən hallarda (mülki hüquqi işdə) suallar vermir, öz təşəbbüsü ilə əlavə sübutlar əldə edib araşdırmır. Müvafiq olaraq, belə bir proses tərəflərin bərabərliyinə əsaslanır və öz mövqeyini dəstəkləmək üçün lazımi sübutları əldə etmək və təqdim etmək tərəflərin vəzifəsidir. Onlar öz iddialarını əsaslandırmaq, qarşı tərəfin irəli sürdüyü iddiaları, rəyləri və ya sübutları təkzib etmək və ya təkzib etmək üçün bərabər hüquq və imkanlardan istifadə edirlər. Tərəflər özləri müəyyən edirlər ki, hansı faktlar onların tələblərinin əsası olmalıdır və ya bu faktlar hansı sübutlarla təsdiqlənməlidir. Hakim tərəflərin heç birinə üstünlük vermədən hüquqlarını və qanuni mənafelərini qorumaq üçün onlara bərabər imkanlar yaratmağa borcludur.
İnzibati hüquq işlərinə gəlincə, burada hakim nisbətən daha çox mülahizə hüququna malikdir, baxmayaraq ki, bu işdə tərəflər yuxarıda qeyd olunanlarla eyni hüquqlara malikdirlər, lakin inzibati hüquq prosesi tam çəkişmə deyil, burada inkvizisiya prinsipinin elementləri də var. Bu, hakimə tərəfin tələbi ilə və ya öz təşəbbüsü ilə ifadənin əsaslılığını yoxlamaq, istənilən şəxsi çağırıb dindirmək, tərəflərə təkliflə müraciət etmək, zəruri sənədləri, sübutları təqdim etmək, habelə tərəfin tələbi ilə və ya öz təşəbbüsü ilə işə baxılması üçün zəruri olan sənədləri və sübutları tələb etmək hüququnu verir.
Andlılar (prisyajnılar) məhkəməsində hakimin rolu da maraqlıdır. Onun rolu digər cinayət işlərinə nisbətən daha passivdir. Hakimin iştirakı andlı iclasçılara namizədlərin seçilməsi ilə bağlı məsələlərdə (siyahının tərtibi, andlı üzvlüyə namizədlər tərəfindən doldurulacaq sorğu vərəqəsinin təsdiqi və digər təşkilati məsələlər) özünü göstərir, eləcə də onun səlahiyyətlərinə müəyyən şərtlərdə andlı iclasçının vəzifəsini yerinə yetirməsindən edilməsi etməsi, andlılar sırasından böyük andlının təyin edilməsi, andlı iclasçılara müxtəlif növ izahatların verilməsi, o cümlədən istifadə edilən qanunun və iclasda təhlil edilən sübutların qiymətləndirilmə qaydası, hökm çıxarılması və s. daxildir. Təqsirləndirilən şəxsin təqsirli və ya təqsirsizliyinə hakim deyil, andlılar kollegiyası qərar verməsinə baxmayaraq, iclasa sədrlik edən hakim andlılar kollegiyasının təqsirli hökmünü ləğv etmək hüququna malikdir. Xüsusilə də bu hökm sübutların məcmusuna açıq şəkildə zidd, əsassız olduqda və bu hökmün ləğvi ədalətin təmin edilməsi üçün yeganə imkan olduğunda. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, andlılar kollegiyasının təqsirli hökmü çıxarıldığı halda, iclasa sədrlik edən hakim andlılar kollegiyasının cəzanın yüngülləşdirilməsi və ya artırılması tövsiyəsini nəzərə alaraq, təqsirləndirilən şəxsə cəza təyin etmək səlahiyyətinə malikdir. Bununla belə, ondan andlıların hökmünü əsaslandırmaq tələb olunmur, motivasiyanın göstərilməsi yalnız cəza hissəsində tələb olunur.
Prosessual razılığın imzalanmasında hakimin roluna gəldikdə, İddiaya əsasən, müəyyən şərtlər yerinə yetirildikdə, təqsirləndirilən şəxsin cəzası azaldıla, ittiham azaldıla və ya qismən götürülə bilər. Bu razılaşmanın vacibliyindən irəli gələrək, qanun təqsirləndirilən şəxslə prosessual razılaşmanın müzakirəsi zamanı onun vəkilinin olmasının və hakimin razılaşmanı təsdiq etməsinin məcburi olmasını tələb edir. Təsdiqdən əvvəl hakim müəyyən şeylərə əmin olmalıdır. Məsələn, təqsirləndirilən şəxsin heç bir təzyiq olmadan öz iradəsini ifadə etməsi nəticəsində onu könüllü şəkildə imzalaması, bunun nəticələrini və hüquqlarını bilməsi, təqsirləndirilən şəxslə prokuror arasında bağlanmış razılaşmanın bütün şərtlərini etiraf etməsi və s. Qeyd etmək lazımdır ki, hakim prosessual razılaşma üzrə qanuna əsaslanaraq qərar qəbul edir və təqsirləndirilən şəxslə prokuror arasında bağlanmış razılaşmanı təsdiq etməyə borclu deyil.
Hazırda ümumi qaydaya əsasən, məhkəmədə işlər avtomatik, elektron sistem vasitəsilə, təsadüfi seçim prinsipi ilə bölüşdürülür. Bu o deməkdir ki, məhkəməyə verilən iş əvvəlcədən müəyyən edilmiş hakimə yox, təsadüfi seçilmiş hakimə tapşırılmalıdır. Sözügedən sistem hakimlər arasında işlərin bərabər bölgüsünü və az-çox eyni iş yükünü təmin etmək üçün yaradılmışdır. Bununla belə, kənar şəxslərin (əsasən, siyasi motivli işlərə münasibətdə) işlərə təsir imkanlarının qarşısını almaq üçün. Lakin bu məqsədlərə baxmayaraq, təcrübə göstərir ki, elektron paylama sistemində nöqsan var və hələ də müxtəlif manipulyasiyalara yol verir.
Hal-hazırda, sayı kifayət qədər böyük olan müəyyən təşkilatlardan pulsuz hüquqi yardım almaq imkanınız var və təfərrüatları verilmiş linkdə görə bilərsiniz .
İstənilən şəxsə (xüsusilə həssas qrupların nümayəndələrinə) istənilən hüquqi məsələ ilə bağlı hüquqi məsləhət verən pulsuz hüquqi yardım xidməti də fəaliyyət göstərir. Eləcə də ona hüquqi sənədlərin tərtibində köməklik edir, müəyyən işlərdə onu məhkəmədə təmsil edir və s. Daha ətraflı məlumatı verilmiş linkdə izləmək olar.
Bundan əlavə, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyasının saytında siz vəkillik ixtisası üzrə imtahandan keçmiş vəkillərin siyahısı ilə tanış ola, onların profillərinə, hansı işlərlə məşğul olduqlarına baxa, istədiyiniz vəkili seçib onlarla şəxsən əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Birinci və ya ikinci instansiya məhkəməsində icraatınız istədiyiniz nəticə ilə bitmədikdə, birinci instansiya məhkəməsinin qərarından Apellyasiya Məhkəməsinə, Apellyasiya Məhkəməsinin qərarından isə Ali Məhkəməyə şikayət verə bilərsiniz. İlk növbədə, apellyasiya və kassasiya şikayətləri qərarından şikayət verdiyiniz məhkəməyə verilməlidir. Məsələn, Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin çıxardığı qərardan məhz Tbilisi Şəhər Məhkəməsinə şikayət verməlisiniz. Bu məhkəmələr daha sonra apellyasiya və ya kassasiya şikayətinizi və bütün əlavə materialları apellyasiya və ya Ali Məhkəməyə göndərməklə məşğul olacaqlar.
Nəzərə almaq lazımdır ki, əmlak mübahisəsi ilə bağlı mülki hüquq işində apellyasiya şikayətinə mübahisə obyektinin dəyəri 2000 laridən artıq olduqda icazə verilir. Kassasiya şikayətinə söz və ifadə azadlığı ilə bağlı mübahisələrə, həmçinin işdə həlli hüququn inkişafına töhfə verəcək hüquqi problem olduqda və Ali Məhkəmə əvvəllər analoji  məsələlər üzrə və s. qərar qəbul etmədikdə yol verilir. İnzibati iş üzrə apellyasiya şikayəti və kassasiya şikayəti iddianın dəyərindən asılı olmayaraq qəbul edilir. Əgər şəxs məhkəmənin hökmünü qanunsuz və (və ya) əsassız hesab edirsə, cinayət işi üzrə apellyasiya şikayəti verilir. Ali Məhkəmədə isə – əgər şəxs hökmün qanunsuz olduğuna inanırsa. Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin əhəmiyyətli dərəcədə pozulması məhkəmə tərəfindən aşkar edilməmiş və ya işə baxılarkən və qərar qəbul edilərkən yol verilmişdirsə, yaxud məhkumun hərəkəti yanlış qiymətləndirildikdə və ya məhkəmə tərəfindən məhkumun hərəkətinin xarakterinə və şəxsiyyətinə birmənalı uyğun gəlməyən cəza növü və ya tədbiri tətbiq edildikdə, qanunsuz hesab ediləcək.
Cinayət-Prosessual Məcəllədə hökmün yeni açılmış hallara görə yenidən baxılması qaydası da nəzərdə tutulub. Xüsusilə, prokuror, məhkum və/və ya onun vəkili, məhkumun öldüyü halda isə onun qanuni varisi və/və ya vəkili Apellyasiya Məhkəməsinə yeni aşkar edilmiş hallara görə hökmə yenidən baxılması üçün müraciət edə bilər. Tərəfin vəsatəti təmin ediləcək və yeni açılmış hallara görə hökmə yenidən baxılacaq, əgər:
• Məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmünə əsasən, yenidən baxılan hökmün əsası olan sübutların saxta olduğu müəyyən edilir;
• Qanuni qüvvəyə minmiş hökmü müəyyən edən məhkəmənin qeyri-qanuni tərkibinə və ya yenidən baxılmış hökmün əsası olmuş sübutların yolverilməzliyinə dəlalət edən hallar olduqda;
• Məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü ilə hakimin, prokurorun, müstəntiqin, andlı iclasçının və ya andlı iclasçıya qarşı digər şəxsin bu işlə bağlı cinayət törətməsi müəyyən edilir;
• Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin bu işdə istifadə olunan cinayət qanununu konstitusiyaya zidd kimi tanıyan qərarı var;
• Bu işlə bağlı İnsan Hüquqlarının və Əsas Azadlıqların Müdafiəsi üzrə Avropa Konvensiyasının və ya onun protokollarının pozulmasını müəyyən edən Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin hüquqi qüvvəyə malik qərarı (qərar) mövcuddur və yenidən baxılan qərar bu pozuntuya əsaslanır;
• Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları Komitəsinin, Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi komitəsinin, Uşaq Hüquqları Komitəsinin, İşgəncələrə Qarşı Komitənin və ya İrqi Ayrı-seçkiliyin Aradan Qaldırılması Komitəsinin (bundan sonra – komitə) qərarı var. Bununla da bu işlə bağlı Komitəni yaradan Konvensiyanın pozuntusu aşkar edilmiş və yenidən baxılan qərar bu pozuntuya əsaslanır;
• Yeni qanun şəxsin təkrar cəza ilə təqsirli bilindiyi əmələ görə cinayət məsuliyyətini ləğv edir və ya yüngülləşdirir;
• Yenidən baxılmış hökm çıxarılarkən məlum olmayan və məhkumun təqsirsizliyini və ya onun məhkum edildiyi cinayətdən daha yüngül və ya daha ağır cinayət törətdiyini sübut edən yeni fakt və ya sübut təqdim edilir. Eləcə də bəraət almış şəxsin təqsirli olduğunu və ya barəsində cinayət təqibinə xitam verilmiş şəxs tərəfindən cinayət törətdiyini sübut edir;
• Məhkuma qarşı cinayət prosesinin gedişində onun hüququnun əhəmiyyətli dərəcədə pozulması ilə bağlı yenidən baxılmış hökm çıxarılan zaman məlum olmayan və özlüyündə və ya digər müəyyən edilmiş hallarla birlikdə təqsirsizliyini sübut edən və ya onun məhkum olunduğu cinayətdən daha az ağır cinayət törətməsi haqqında prokurorun qətnaməsi;
• Apellyasiya məhkəməsinin gizli istintaq hərəkətini qanunsuz hesab edən qərardadı var, bunun nəticəsində də əldə edilmiş sübutlar hökm üçün əsas olub.
İnzibati və mülki işlərə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, əgər siz məhkəmənin qərarının elan edilməsində iştirak etməmisinizsə, onda apellyasiya şikayəti vermək üçün müddət birinci instansiya məhkəməsinin qərarının surətinin sizə təhvil verildiyi andan başlayır və 14 gün təşkil edir. Orada olduğunuz halda isə, bu müddətin hesablanması belə bir qərar qəbul edildiyi andan başlayır. Cinayət işi üzrə apellyasiya şikayətinin verilməsi müddəti qərarın elan edilməsindən sonra 1 aydır.
Nəzərə alın ki, Ali Məhkəmə qanunla müəyyən edilmiş apellyasiya şikayətləri üçün daha yüksək standarta malikdir və yalnız müəyyən hallarda məhkəmə şikayətləri (kasasiya şikayətlərini) qəbul edir. Eynilə, bu məhkəmə ilə bağlı qərardan şikayət verdiyiniz həmin məhkəmədə (yəni, ya Tbilisi, ya da Kutaisi Apellyasiya Məhkəməsində) kassasiya şikayəti verməlisiniz. Kassasiya şikayətinin verilmə müddəti 21 gündür və onun hesablanması qaydası apellyasiya şikayətində olduğu kimidir.
Məhkəmənin qərarının qanuni qüvvəyə minməsi məsələsi tərəflərin ondan yuxarı instansiya məhkəməsinə şikayət etməsinin mümkün olub-olmaması və tərəflərin bu hüquqdan istifadə edib-etməməsi ilə, eləcə də aşağı instansiya məhkəməsinin qərarının dəyişməz qalıb və ya dəyişdirildiyi ilə birbaşa bağlıdır. Daha dəqiq desək:
• Ali Məhkəmənin qərarı elan edildiyi andan dərhal qanuni qüvvəyə minir, çünki o, qərarından şikayət verilə bilməyən son instansiya məhkəməsidir;
• Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı, tərəflər ondan Ali Məhkəməyə şikayət verməmişlərsə, belə bir şikayət üçün müəyyən edilmiş 21 gün müddətindən sonra qanuni qüvvəyə minir. Əgər qərardan apellyasiya şikayəti verilibsə və Ali Məhkəmə onu ləğv etməyibsə, bu qərar Ali Məhkəmədə işə baxıldıqdan sonra qanuni qüvvəyə minir. Bundan əlavə, tərəflər Apellyasiya Məhkəməsinin qərarından Ali Məhkəməyə şikayət verməkdən yazılı şəkildə imtina edə bilərlər, bu halda Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı elan edildiyi gündən qanuni qüvvəyə minir;
• Rayon (şəhər) məhkəməsinin qərarı, qanun ondan apellyasiya məhkəməsinə şikayət verilməsinə imkan vermədikdə, elan edildikdən dərhal sonra qanuni qüvvəyə minir. Eləcə də, tərəf(lər)in şikayəti olmadan, bu cür müraciət üçün 14 günlük müddət keçibsə. Rayon (şəhər) məhkəməsinin qərarından yuxarı instansiyaya şikayət verilibsə, lakin apellyasiya instansiyası məhkəməsi tərəfindən dəyişdirilməyibsə, o zaman apellyasiya instansiyası məhkəməsinin müvafiq qərarı qanuni qüvvəyə mindikdən sonra qanuni qüvvəyə minir. Bundan başqa, Ali Məhkəmə kimi, bu halda da qərarın qanuni qüvvəyə minməsi üçün əsaslardan biri1-ci instansiya məhkəməsinin qərarı ilə elan edildikdən sonra tərəflərin rayon (şəhər) məhkəməsinin qərarından yuxarı instansiyaya şikayət verməkdən yazılı şəkildə imtina etməsidir.
Məhkəmə qərarının icrası qərarda göstərilən nəticənin faktiki icrası deməkdir. İcra məsələsi də həmin məhkəmə tərəfindən müzakirə edilir və qərar verilir. Baxış tərəflərin iştirakı ilə və ya iştirakı olmadan aparıla bilər. Məhkəmə iclas keçirmək və tərəfləri dinləmək barədə qərar qəbul edərsə, o zaman iclasın vaxtı və yeri barədə tərəflərə məlumat verir. Qərarın icrası haqqında məhkəmə hökm çıxarır, bunu da həmin məhkəməyə xüsusi şikayət verməklə şikayətləndirmək olar. Barəsində hökm çıxarılan tərəflər və ya hökmün bilavasitə təsir etdiyi şəxslər xüsusi şikayət vermək hüququna malikdirlər.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, məhkəmə tərəflərin tələbi ilə müəyyən işlər üzrə qərarları dərhal və ya qismən icra etmək üçün verə bilər. Məsələn, alimentin təyin edilməsi, işçiyə 3 aydan çox olmayan əmək haqqının təyin edilməsi, qanunsuz olaraq işdən çıxarılan işçinin işə bərpa edilməsi, daşınmaz əmlakın qanunsuz sahiblikdən geri alınması və s. Qərarın dərhal icrası məsələsinə məhkəmə tərəfindən qərarın çıxarıldığı iclasda baxıla bilər. Əgər o, qeyd olunan məsələyə eyni iclasda baxmayıbsa, bir qayda olaraq, tərəflərin iştirakı və dinləməsi olmadan baxa və ya məhkəmənin vaxtı və yeri barədə tərəflərə məlumat verəcəyi yeni iclas təyin edə bilər. Bu halda da həmin məhkəmə qərarından xüsusi apellyasiya şikayəti ilə həmin məhkəməyə şikayət etmək olar, lakin şikayət bu qərarın icrasını dayandırmayacaq.
Əgər hakimin proses iştirakçısı kimi hüquqlarınızı pozduğunu hesab edirsinizsə, ondan şikayət və ya Müstəqil Müfəttiş Xidmətinə ərizə ilə müraciət edə bilərsiniz. Müstəqil müfəttiş hakim tərəfindən intizam xətasına yol verdiyi halda, bu intizam pozuntusunu obyektiv, qərəzsiz və hərtərəfli araşdırmalı olan orqandır. Lakin intizam tənbehinin tətbiqi barədə qərarı birbaşa Ali Ədliyyə Şurası verir.
Hakim barəsində intizam icraatı şəxsin anonim olmayan şikayəti/ərizəsi əsasında başlanır. Şikayət təqdim edilərkən, müstəqil müfəttişin internet saytında yerləşdirilən xüsusi formada doldurulmalıdır. Orada hakimin şəxsiyyəti və iddia edilən intizam pozuntusu faktı göstərilməlidir. Hakim yalnız o halda intizam məsuliyyətinə cəlb olunacaq, əgər ki, intizam icraatı nəticəsində Gürcüstanın “Ümumi məhkəmələr haqqında” Ali Qanununun 751 maddəsində  göstərilən intizam xətalarından hər hansı birini törətdiyi aşkar edilərsə.
Hakim intizam xətasına yol verdiyi gündən bu xətaya görə intizam icraatının başlanmasına qədər 3 il, hakimin intizam məsuliyyətinə cəlb edilməsi haqqında qərarın qəbul edildiyi gündən isə 1 il keçmişdirsə, intizam məsuliyyətinə cəlb olunmur. İntizam icraatı prosesi məxfidir.
Müstəqil müfəttişin son hesabatına görə, məhkəməyə ən çox şikayətlər Gürcüstanın prosessual qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş müddətin hakim tərəfindən vicdansız səbəbdən pozulması səbəbindən daxil olub. Burada onların arasında əksər hallarda işə baxılmasının gecikdirilməsi və işin müəyyən olunmuş müddətdə başa çatdırılmaması nəzərdə tutulur.
Arbitraj mübahisələrin həlli üçün alternativ vasitədir. Bu o deməkdir ki, tərəflər aralarındakı mübahisəni həll etmək üçün məhkəməyə deyil, digər bu kimi qurumlara, məsələn, arbitraj məhkəməsinə müraciət edə bilərlər. Mübahisələrin həllinin bu üsulu fərdi şəxslər arasında əmlak mübahisələrini həll etmək üçün istifadə olunur. Arbitrajın təşkili və fəaliyyəti məhkəmə ilə sıx bağlıdır. Onun üstünlüyü, bir qayda olaraq, mübahisənin daha qısa müddətdə və konfidensial qaydada həll edilməsi, tərəflərin arbitrajın yaradılması və arbitraj prosesinin aparılması məsələlərində bilavasitə iştirak etməsi və onu ekspertlərlə təmin etmək imkanlarının olmasıdır. Arbitrajı tərəflər üçün cəlbedici edən odur ki, arbitraj qərarının icrası arbitraj müqaviləsi tərəfləri üçün məcburidir. Bununla belə, arbitraj məhkəmədən daha çox xərclə bağlıdır və onun qərarının tanınması və icrası məsələsi müəyyən hallarda problem yarada bilər.
Mülki mübahisənin xüsusi arbitraja verilməsi üçün tərəflərin yazılı razılığı lazımdır. Tərəflər konkret mübahisənin həllini arbitraja həvalə etmişlərsə, məhkəmə bu mübahisənin mahiyyəti üzrə iddiaya baxa bilməz, lakin icraatı dayandırmağa və tərəfləri arbitraja göndərməyə borcludur.
Arbitraj bir və ya bir neçə arbitrdən ibarətdir. Tərəflər arbitrlərin sayını və onların təyin edilməsi qaydasını , habelə arbitraj iclasının keçirilməsi qaydasını, qərarın müddətini, arbitraj iclasının yerini, dilini və formasını özləri müəyyən edə bilərlər. Məhkəmə kimi, bu halda onların da arbitraj prosesinin istənilən mərhələsində vəkil və ya digər nümayəndəyə malik olmaq hüququ vardır.
Nəzərə alın ki, arbitrajın qəbul etdiyi qərar qanunla açıq şəkildə müəyyən edilmiş hallarda məhkəmə tərəfindən ləğv edilə bilər və ya tanınmaya-icra olunmaya bilər. Məsələn, tərəf məhkəmədə arbitraj müqaviləsinin etibarsız və ya qüvvəsiz olduğunu sübut etdikdə və ya ona arbitraj proseduru haqqında lazımi qaydada məlumatlandırılmadıqda,  ona öz mövqeyini bildirmək və maraqlarını müdafiə etmək imkanı verilmədikdə və s. Məhkəmə, hətta arbitrajın predmeti mübahisə ola bilmədikdə və ya bu qərar Gürcüstanda mövcud ictimai qaydaya zidd olduğu halda da, arbitraj qərarını ləğv edə bilər. İctimai qayda dedikdə nəyin nəzərdə tutulduğunu, hər bir fərdi halda məhkəmə müəyyən edir.
Arbitraj qərarının icrası üçün, əgər qərar Gürcüstanda çıxarılıbsa, tərəf apellyasiya məhkəmələrinə, Gürcüstandan kənarda isə Gürcüstanın Ali Məhkəməsinə müraciət etməlidir.
Mediasiya, arbitraj kimi, tərəflər arasında mübahisələrin həllinin alternativ vasitəsidir və məhkəməyə getməzdən əvvəl (və ya sonra) istifadə edilə bilər. Mediasiya prosesində tərəflərin mübahisənin həllində daha böyük rolu var, onlar prosesə rəhbərlik edir və mediatorun əsas funksiyası onlara mübahisəli məsələləri, onların həlli yollarını tapmaqda kömək etmək və asanlaşdırmaqdan, kompromis əldə etməkdən ibarətdir. Mediasiya, arbitraj kimi, məxfi prosesdir, lakin arbitraj qərarından fərqli olaraq, mediasiya nəticəsində tərəflərin əldə etdikləri razılaşma yalnız yazılı şəkildə və tərəflər tərəfindən imzalandıqda tərəflər üçün məcburidir. Onu da qeyd edək ki, mediasiya könüllü prosesdir və tərəflər istənilən vaxt mediasiya onların ehtiyaclarını ödəmədikdə onu dayandıra və ya ona lazımi dəyişikliklər edə bilərlər.
Məhkəmə və özəl mediasiyanı ayırırlar. Bunlardan birincisi məhkəmənin işin mediatorlara verilməsi ilə, ikincisi isə tərəflərin təşəbbüsü ilə, məhkəmənin iştirakı olmadan, mediasiya müqaviləsi əsasında həyata keçirilir, mediator(lar)a müraciət olunduğu andan başlayır. Arbitraj kimi, mediasiya prosesi də bir və ya bir neçə mediator tərəfindən aparıla bilər. Tərəflər mediatorları vahid mediator reyestrindən seçirlər, bir fərqlə ki, məhkəmə mediasiyasında məhkəmə onlar üçün bu reyestrdən mediatorların siyahısını müəyyən edir, həmin siyahıdan onlar namizədləri seçməlidirlər, özəl mediasiyada isə tərəflər reyestrsən istənilən şəxsi seçə bilərlər.
Arbitrajda olduğu kimi, tərəflərin müəyyən bir müddət və ya hal baş verənə qədər məhkəməyə və ya arbitraja müraciət etməmək barədə razılaşdıqları mediasiya haqqında razılaşma olduqda, məhkəmə və ya arbitraj razılaşmanın şərtlərinə qədər mübahisəyə baxmır. Yalnız iddiaçının məhkəmə araşdırması və ya arbitraj olmadan ona düzəlməz zərərin dəyəcəyini sübut etdiyi haldan başqa. Cavabdeh cavabın verilmə müddəti bitməzdən əvvəl mediasiya haqqında razılaşma haqqında bəyanat verməlidir.
Mediasiya razılaşmasının icrasına gəlincə, o, məhkəməyə müraciət əsasında bir və ya hər iki tərəf tərəfindən icra edilə bilər. Beynəlxalq mediasiya razılaşması halında Gürcüstanın Ali Məhkəməsi onu tanımaq və icra etmək səlahiyyətinə malikdir.
Andlılar məhkəməsi cəmiyyətin sıravi üzvlərindən ( andlı iclasçılardan) ibarət məhkəmədir ki, qəsdən adam öldürmə ilə bağlı ağırlaşdırıcı şəraitdə törədilmiş cinayət işləri üzrə təqsirləndirilən şəxsin təqsirli və ya təqsirsiz olması barədə müvafiq hökm çıxarır. Hazırda Gürcüstan Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 226-cı maddəsində göstərilən cinayətlərlə bağlı ittiham irəli sürülürsə, andlılar məhkəməsi işə baxır.
Andlı ola bilər:
• 18 yaşını keçmiş bir şəxs;
• cinayət prosesi dilini bilən şəxs;
• Şərqi və ya Qərbi Gürcüstanda yaşayır;
• andlı iclasçı kimi öz vəzifəsini yerinə yetirməsinə mane olacaq imkan məhdudiyyəti yoxdur.
Andlı iclasçı dövlət-siyasi xadim, prokuror, müstəntiq, polis əməkdaşı, vəkil, həqiqi hərbi qulluqçu, din xadimi, müttəhim, məhkum və s. ola bilməz.
Şəxs andlılar iclasında iştirak etməkdən imtina etmək hüququna malikdir, əgər:
• son 1 ildə artıq andlı olub;
• insanların həyatının, sağlamlığının və ya mülki təhlükəsizliyinin mühafizəsi ilə bağlı işləri yerinə yetirirsə, onun konkret dövrdə və şəraitdə dəyişdirilməsi qeyri-mümkündür və ya xeyli ziyan vurur;
• sağlamlıq vəziyyətinə görə;
• uzun müddət Gürcüstan hüdudlarından kənarda qalmaq və ya səyahət etmək;
• Onun yaşı 70-dən çoxdur.
Andlı və andlılar heyətinə namizəd müəyyən sosial təminatlara malikdir. Xüsusilə:
• vəzifələrinin icrası ilə bilavasitə bağlı olan bütün xərclərin (sutkalıq, ezamiyyə və digər birbaşa xərclər) dövlətdən vaxtında ödənilməsi hüququna malikdir;
• Məhkəmə andlı iclasçıların razılığı ilə onların yaşayış yerindən və ya müvəqqəti yaşayış yerindən xüsusi ayrılmış nəqliyyat vasitəsi ilə müvafiq məhkəməyə və geriyə daşınmasını təmin edir;
• İşləyən şəxs məhkəmə prosesində andlı iclasçı kimi iştirak edərkən işini və əmək haqqını saxlayır.
Andlı iclasçıların seçilməsinə gəlincə, hər bir iş üzrə andlıların namizədlərinin siyahısı hakim tərəfindən təsadüfi seçim prinsipi ilə Gürcüstan Mülki Reyestrinin məlumat bazasında qeydə alınmış 18 yaşına çatmış vətəndaşların siyahısından fərdi qaydada tərtib edilir, işə baxıldıqdan, tərəflərin fikirlərini dinlədikdən sonra. Siyahıda ən çox 300 nəfər olur. Onlardan birbaşa (bir qayda olaraq) 12 andlı iclasçı və 2 ehtiyat andlı iclasçı seçmək üçün xüsusi olaraq məhkəmə iclası keçirilir. Sözügedən iclasda andlı iclasçılığa namizədlərin özləri əsaslandırılmış imtina (yəni, nə üçün andlı iclasçı ola bilmədiklərini əsaslandırmaq), tərəflərin isə bu və ya digər namizədin kənarlaşdırılması barədə vəsatət vermək hüququna malikdirlər. Andlı iclasçıların seçilməsi prosesində tərəfin işdən azad edilməsi ilə bağlı qeyri-müəyyən sayda əsaslandırılmış vəsatətlər və müəyyən sayda (əgər ittiham ömürlük azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılırsa – 10, digər hallarda – 6) əsassız kənarlaşdırma barədə vəsatətlər vermək hüququ vardır. Bu zaman tərəflər namizədlərə sual vermək hüququna malikdirlər, namizəd onlara düzgün və dolğun cavab verməyə borcludur.
Prosessual razılaşma təqsirləndirilən şəxsin cinayət törətməkdə təqsirli olduğunu etiraf etdiyi və prokurorla cəzanın kəsilməsinə, ittihamın azaldılmasına və ya qismən rədd edilməsinə, habelə əməkdaşlıq və/və ya onun bərpasına razılıq verdiyi sənəddir. Sözügedən razılaşma işə baxılmanın daha tez başa çatdırılmasına kömək edir, çünki hökm işə mahiyyəti üzrə baxılmadan çıxarılır, belə ki, sübutlar birbaşa və şifahi yoxlanılmır və bunun barəsində də təqsirləndirilən şəxsə məlumat verilməlidir.
Təqsirləndirilən şəxsin təqsirləndirilməsinə dair razılaşma təqsirləndirilən şəxsin vəkilinin bilavasitə iştirakı ilə, təqsirləndirilən şəxsin əvvəlcədən razılığı ilə, yuxarı prokurorla əvvəlcədən yazılı razılıq əldə edilməklə bağlanır. Prokuror təqsirləndirilən şəxsə təqsirləndirilməsinə dair razılaşmanı imzalayarkən əməlinin nəticəsi barədə xəbər verməyə borcludur. İttiham sazişi prokurora müttəhimin cəzasının azaldılmasını və ya ittihamın azaldılmasını və ya qismən rədd edilməsini tələb etmək hüququ verir. Prokuror belə vəsatət verərkən müxtəlif amilləri, o cümlədən ictimai maraqları, törədilmiş cinayətin və gözlənilən cəzanın ağırlığını, cinayətin xarakterini, təqsirlilik dərəcəsini, təqsirləndirilən şəxsin ictimai təhlükəliliyini, şəxsi xüsusiyyətlərini və s. nəzərə alır.
Prosessual razılaşma yazılı şəkildə olmalı və məhkəmə tərəfindən təsdiqlənməlidir. Bu məqsədlə prokuror müvafiq vəsatət hazırlayır və onu təqsirləndirilən şəxsin ifadəsi ilə birlikdə məhkəməyə verir. İfadədə təqsirləndirilən şəxs təqsirli bilinən prosessual razılaşmanın məzmununu, gözlənilən hökmün hüquqi nəticələrini tam başa düşdüyünü, vəkildən hüquqi yardım alması nəticəsində işinə mahiyyəti üzrə baxılmadan başa çatdırılmasına könüllü razılıq verdiyini təsdiq edir. Qeyd edək ki, hakim təqsirləndirilən şəxslə prokuror arasında bağlanmış razılaşmanı təsdiq etməyə borclu deyil. Bundan əlavə, təqsirləndirilən şəxsin hökm çıxarılana qədər məhkəmə tərəfindən işin mahiyyətinə baxmadan istənilən vaxt vəkillik razılaşmasından imtina etmək hüququ vardır ki, bu da vəkilin razılığını tələb etmir.
Qeyd etmək lazımdır ki, prosessual razılaşma müəyyən hallarda ləğv edilə bilər. Məsələn, yuxarı instansiya məhkəməsi onun təzyiq, hədə və ya aldatma ilə bağlandığını müəyyən edərsə və ya məhkum edilmiş şəxs prosessual razılaşmanın şərtlərini pozarsa. Belə olan halda məhkəmə işi prokurora qaytarır.
Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi məhkəmə hakimiyyətini konstitusiya icraatı qaydasında həyata keçirən konstitusiya orqanıdır. Konstitusiya Məhkəməsi 4-cü instansiya məhkəməsi deyil, onun dövlətdə tamam başqa vəzifələri var. Konstitusiya Məhkəməsi Ali qanunla müəyyən edilmiş qaydada:
• fiziki şəxsin, hüquqi şəxsin və ya dövlət müdafiəçisinin iddiası əsasında Konstitusiyanın ikinci fəsli ilə tanınan əsas insan hüquqları ilə bağlı normativ aktın konstitusiyaya uyğunluğunu yoxlayır;
• Gürcüstan Prezidentinin iddiası əsasında parlament və ya hökumət üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi normativ aktın Konstitusiyaya uyğunluğu barədə qərar qəbul edir;
• Baş Məhkəmənin təqdimatı əsasında o, konkret işə baxarkən Ümumi Məhkəmənin istifadə etməli olduğu və əsaslı fərziyyəsinə görə Konstitusiyaya zidd ola biləcək normativ aktın Konstitusiyaya uyğunluğu məsələsinə baxır;
• Gürcüstan Prezidentinin, Parlamentinin, Hökumətinin, Ali Ədliyyə Şurasının, Baş Prokurorun, Milli Bankın Şurasının, Baş Auditorun, Xalq Müdafiəçisinin və ya Muxtar Respublikanın ali nümayəndə və ya icra hakimiyyəti orqanının iddiası əsasında səlahiyyətinə dair mübahisəyə baxır;
• Gürcüstan Prezidentinin və ya Hökumətinin iddiası əsasında parlament üzvlərinin ən azı beşdə birinin iddiası və ya təqdimatı əsasında beynəlxalq müqavilənin konstitusiyaya uyğunluğu məsələsinə baxır;
• Gürcüstan Prezidentinin iddiası əsasında parlament və ya hökumət üzvlərinin ən azı beşdə bir hissəsi siyasi partiyanın fəaliyyətinin konstitusiyaya uyğunluğu və bu siyasi partiyanın təqdimatı ilə seçilən nümayəndəlik orqanı üzvünün səlahiyyətlərinə xitam verilməsi məsələsinə baxır;
• Parlament üzvlərinin ən azı beşdə birinin və ya aidiyyəti şəxsin iddiası əsasında Parlament deputatının səlahiyyətlərinin tanınması və ya vaxtından əvvəl dayandırılması haqqında qərarının Konstitusiyaya uyğunluğu məsələsinə baxır;
• Gürcüstan Prezidentinin, parlament üzvlərinin ən azı beşdə birinin və ya xalq müdafiəçisinin iddiası əsasında referendumun və ya seçki tənzimləmə normasının və bu norma əsasında keçiriləsi və keçirilmiş referendum və ya seçkilərin konstitusiyaya uyğunluğu ilə bağlı mübahisəyə baxır;
• yerli özünüidarənin nümayəndəli orqanının iddiası əsasında Konstitusiyanın doqquzuncu fəsli ilə bağlı normativ aktın konstitusiyaya uyğunluğuna baxır;
• Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş digər səlahiyyətləri həyata keçirir.
Siz Konstitusiya Məhkəməsində həm müstəqil, həm də istənilən üçüncü şəxsin köməyi ilə öz maraqlarınızı müdafiə edə bilərsiniz. Apellyasiya və kassasiya instansiyalarından fərqli olaraq, maraqlarınızı müdafiə edən şəxsin vəkillik ixtisas imtahanından keçməsi vacib deyil. Linkdə konstitusiya iddiası formasına baxın .
Hüquqlarınızı qorumaq üçün daxili mexanizmlər tükəndikdən sonra Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə müraciət edə bilərsiniz. Bəzi hallarda bu, Apellyasiya Məhkəməsinin çıxardığı qərar (məsələn, inzibati xətalar haqqında işlərdə) və ya hətta kassasiya məhkəməsi tərəfindən şikayətinizə baxmaqdan imtina ola bilər. Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə şikayət Ali Məhkəmənin qərarından sonra 4 ay ərzində poçtla göndərilməlidir. Linkdə ərizə formasına baxın.